Klubrally 2017

KOM Klubmesterskab KLUBRALLY 2017
Følgende løb er tællende til klubmesterskabet:

Afd. Navn Område Dato Arr. klub
KM 1 Speed Nord Sjørslev / Kjellerup 05-03-2017 KOM
KM 2 Speed Nord/JFM Sønderbæk Auto Løbet Randers 19-03-2017 RAS
KM 3 Jysk-Fynsk fejde / JFM Hold Struer/Holstebro 05-08-2017 LOMS
KM 4 Speed Nord / JFM Mors 27-08-2017 MMS
KM 5 Herregaardsløbet / Klubrally finale 11-11-2017 NMJ
KM 6 Smederally Kjellerup ukendt KOM

STILLING KLUBRALLY

Navn KM1 KM2 KM3 KM4 KM5 KM6 Total
Brian Pedersen/ Mikkel Pedersen 18 18 20 20 18 94
Kim Egelund / Paw Fruerlund 15 16 14 15 15 75
Lars Erik Petersen/ Per Petersen 15 15 16 16 62
Morten G. Nielsen/ Frits Nielsen 20 18 20 58
Per Christiansen/ Jack Christiansen 20 16 36
Børge Hvidberg 18 18
Jakob Pedersen 18 18
Michael Døssing 18 18
Søren Tøndborg/ Hans Stenholt 16 16

Jakob Pedersen og Michael Døssing har fået point i KM1, pga. deltagelse i løbsledelsen til løbet.

Omregningsfaktor 2017:

KOM klasse 1 (DASU KR0 + KR1): x faktor 1.000
KOM klasse 2 (DASU KR2 + KR3): x faktor 1.020
KOM klasse 3 (DASU KR4 + KR5): x faktor 1.040
KOM klasse 4 (DASU KR6 + KR7): x faktor 1.060

Alle afdelinger tæller til det samlede mesterskab. Med forbehold for ændringer pga. aflyste løb.

1.kørere der er medlem af løbsledelsen i KOM arrangerede løb, tildeles 18 mesterskabspoint.
Disse mesterskabspoint kan kun tildeles én gang i sæson 2017.

Mesterskabspoint følger altid 1. kører. Point tildeles i klassen man deltager i.

Klasserne er dannet som en sammenlægning af DASU klubrallyklasser.

Der gives point efter generelt resultat/tid: 20,18,16,15,14,13,12,11,10,9,8,7,6,5,4,3,2,1
Udregnes med tid x faktor efter klasse.

DASU / Rallysportens cirkulære kapitel 1 ved pointlighed

Såfremt to eller flere mandskaber har opnået samme antal point i de tællende konkurrencer, er det mandskab bedst, som først opfylder nedenstående krav i den nævnte rækkefølge:

  • Flest førstepladser i de tællende konkurrencer
  • Flest andenpladser i de tællende konkurrencer
  • Flest tredjepladser i de tællende konkurrencer
  • Bedste samlede resultat (i minutter og sekunder) i de tællende konkurrencer, de pågældende mandskaber sammen har gennemført
  • Den bedste placering i den sidste af de udvalgte konkurrencer, de pågældende mandskaber sammen har gennemført
  • Flest opnåede point i sidste afdeling, næstsidste afd., o.s.v.

Listefører 2017: Kenn Rasmussen

e-mail: kenn@kom.dk
Tlf.: 21 72 15 29

Lukket for kommentarer.